четвъртък, 3 юни 2010 г.

На къде ще поемем ?

Posted on 22:22 by Стоян Стойчев Вълчев


Знам че в блога пишем основно за спорт, но сега искам да избягам малко от тази тема. Днес докато отивах към университета се замислих на къде отива тази държава и в каква посока сме тръгнали. Освен, че трябва да ги стигнем европейците, не трябва ли да има някакъв път по който да поемем? Не е ли по логично да започнем да развиваме дадена сфера от икономиката, която да привлече повече капитали в България за да имаме финансов ресусрс да инвестираме в други области от обществения живот? Мислейки за това на къде може да се развиваме стигнах до три, според мен, логични избора - земеделие, нови технологии и туризъм.
По времето на социализма, България е била селскостопанска държава, макар на някои да им се е искало да вървим по пътя на тежката промишленост. Всъщност в селското стопанство имаме изключително много потенциал. Освен, че хората обработвали преди големи поля засадени с най-различни култури, все още могат да ни помагат с опита и знанията си, с програми като Сапард, които подпомагат земеделието можем да постигнем не лоши резултати за сравнително кратък срок от време. Факт е че разполагаме с отличен климат и благоприятни почви за производство на много плодове и зеленчуци, които са популярни и търсени в западна европа. Във време, когато границите паднаха и свободната търговия на запад не е мираж, а реалност, износа на селскостопански продукти може сериозно да тласне икономиката ни напред. Какви обаче са проблемите? Младите хора не са привлечени от живота на село. В момента животът там е много тежък, а труда полаган в сферата на селското стопанство просто не е заплащан подобаващо. Ето защо младите хора предпочитат да се ориентират към работа в големите градове, където има визможност за реализация и сравнително добро заплащане без да се полага изтощаващ физически труд. Поради това че хората са откъснати от земята и всички предпочитат да изгарват хляба си седейки пред компютър, а не на нивата смятам, че шанса за успех в тази сфера е около 25-30 % - имаме добри условия, но трудно ще намерим човешки ресурс, който е необходим за засяване и прибиране на реколтата.
В новите технологии от своя страна също имаме опит. Тук искам да уточня, че не става въпрос само за производство на компютри, а за всякакъв вид високи технологии, като разработване на софтуер за телефони и компютри производство на фотоапарати и камери и прочее. Както добре знаем най-добрите компютърни вируси са произведени от българи, първия компютър също е произведен от нашенец, наш сънародник е изобретателят на първия електрически часовник. С две думи бива ни в техниката било то за добро или за лошо, е ако се постараем може да стане за добро. В момента не е тайна за никого, че от България ежегодишно изтичат мозъци към западна европа и САЩ. Много млади способни и талантливи българи предпочитат да работят и учат в чужбина, защото там образованието е по-добро - заплащането също. Какво може да се направи по въпроса? Може да инвестираме първо в образованието на тези млади хора за да предпочетат да учат в родината си вместо зад граница. С подходящи данъчни облекчения може да привлечем чужди фирми, които да инвестират в изграждане на заводи за всякакъв вид нови технологии, където хората получили добро образование да работят след димпломирането си и кадето да реализират идеите и потенциала си. За жалост тези неща сякаш са много повече в сферата на фантазията и мечтите отколкото близо да реалността. Едва ли скоро ще можем да постигнем стандарт на живот близък до този на държавите от западна европа, което е задължително условие да задържим специелистите си. Шанс за успех 30-35% имаме ресурс от млади и талантливи хора, които да работят в сферата на високите технологии, за жалост обаче нямаме нужния стандарт на живот и шансове за професионална реализация за да ги задържим в България.
Туризмът от своя страна уж се развива ама и това, като всичко останало не правим баш като хората. Това което сме постигнали са 2-3 летни курорта, които са застроени безразборно и не могат да предложат условия за спокойна почивка. По-скоро това са 2-3 мини Лас Вегас-а, които за сега не са на нивото на световната столица на хазарта. В туризма обаче има една ниша, която пренебрегваме, а тя въобще не е за пренебрегване. За какво става въпрос? Знаете ли че сме на трето място в Европа по културно историческо наследство? Преди нас са само Италия и Гърция. Защо не инвестираме в това? Защо не започнем да берем плодовете на това, което са ни завещали дедите ни? Богатата ни културна и военна история може да ни донесе много повече от национална гордост. Гърция печели по 11 милиарда евро годишно от туризъм. Ние имаме какво да покажем на света трябва само да го направим годно за показване. Как да стане това? Като начало крепости като тези в Плиска и Велики Преслав както и всички други трябва да бъдат изградени изцяло. Какво значи това? Експетна комисия от историци да реши кой период от историята на крепостта е най-интересен и извладяващ. След това да се възстановят изцяло постройките от тази крепост. Да бъде подходящо осветена и задължително да има екскурзоводи владеещи поне два чужди езика, които да спомогнат за приятното прекарване на туристите. Важна част от популяризирането на тези обекти е рекламата им. В момента се отделят крайно недостатъчно средства за реклама на страната ни по света. Мисля че шанса за успех в сферата на туризма е значителен да кажем към 60%. Ако гореизложените идеи бъдат реализирани и се поработи по инфраструктурата и по подобряване качеството на обслужването, мисля че ще успеем да привлечем много чуждестранни турсити, които да идват тук не само за да се наливат с алкохол, а и такива които да се запознаят с многовековните ни история и култура. В резултат на това ще влязат свежи пари в икономиката ни и така бихме могли да излезем от вече 21 годишната криза в която живеем.

No Response to "На къде ще поемем ?"

Leave A Reply