четвъртък, 8 март 2012 г.

Футболът е жив!

Posted on 8:19 by Стоян Стойчев Вълчев

След изиграването на мачовете от вторник и сряда в Шампионска лига можем да бъдем малко по-спокойни за бъдещето на любимата игра. Все още парите не са всичко във футбола и можем да кажем, че тоталната комерсиализация не е успяла да сломи духа на някой отбори. Примери за това разбира се са подвизите на Арсенал и АПОЕЛ (Никозия). Артилеристите направиха наглед невъзможното - за едно полувреме вкараха три безответни гола на Милан (не че е прецедент всички помним финала в ШЛ от 2005) при това Арсенал отбеляза трите гола преди почивката. Все пак през второто полувреме гол не падна и след домакинската победа с 4:0 росонерите продължават напред в турнира. Важното във вторник вечер не бе че Арсенал отпадат или че Милан продължава, а че въпреки обезкуражаващия първи мач артилеристите излязоха и се бориха до край. Дали този сблъсък е причината или доброто развитие на кипърския футбол, но в сряда станахме свидетели на нещо, което все по-рядко се вижда по футболните терени - скромния тим на АПОЕЛ (Никозия) отстрани Лион. След загубата с 1:0 във Франция, кипърците облякоха фланелнике върху сърцата си и в 10-та минута аванса на французите вече беше заличен. До края на мача нов гол не падна, макар че АПОЕЛ определено, бе по-добрия отбор. Така след изтичане на продълженията се стигна до дузпи, където кипърците бяха безкомпромисни и с 4:2 отиват на четвъртфинал. И така след като Наполи отстрани богаташите от Манчестър Сити в груповата фаза, а Базел развенча Манчестър Юнайтед и ги прати в Лига Европа сега АПОЕЛ поднася нова порция увереност, че парите не са всичко. Но тук изненадите може би не свършват на 13 март Интер приема Олимпик Марсилия след като загуби с 1:0 в първия мач, а по същото време в Мюнхен Байерн е домакин на Базел, като баварците също допуснаха минимална загуба в Швейцария. На следващия ден Реал Мадрид приема силния тим на ЦСКА Москва. Първия мач в руската столица завърши 1:1. Отново на 14 март пък Челси ще се надява на чудо срещу Наполи, защото при визитата си в Неапол лондончани загубиха с 3:1. И така футболът все още е непредвидим и комерсиализацията не е убила стремежа на малките отбори да развенчават колосите. Дано един ден и ние имаме успеха на кипърския футбол.